Hidkom Mühendislik
75.Yıl Bulv. Demirciler Sit. B Blok No:2 - Nilüfer, Bursa
Pzt - Cst 8.30 - 18.00

3 eksen geleneksel frezelerin olduğu bir atölyeniz varsa ve siz artık 5 eksen cnc işleme tezgahlarına geçmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç önemli husus vardır… Bir çok yazımızda 5 eksenli işleme tezgahlarının faydalarından bahsettik ama sadece 5 eksen işleme teknolojisine sahip bir tezgahla tüm sorunlarınız çözülecek zannetmeyin. Düşünmeniz gereken en önemli kısımlardan birisi iş parçası tutma sistemleridir.

Geleneksel 3 eksende tezgahın yapabilecekleri sınırlı, sizde işleyebileceğiniz en büyük parçayı nasıl işlerim derdinde alabileceğiniz en ideal tezgahı almaya çalışıyorsunuz. Lakin iş komplike parçalara geldiğinde, iş milinin yanaşabileceği bir açı yok ise ya fikstür değiştirecekseniz yada iş parçanızı bir çok sıkma aparatını çözerek yeni bir konumda bağlayıp öyle işleyeceksiniz. Tabi bunların hepsinin ölü zaman olduğunu ve işletmenize para kazandırmadığını söylememize gerek bile yok.

Yine 3 eksenlerde işleme yaparken kullanmanız gereken uzun takımlar nedeniyle oluşacak titreşim ve hassasiyet problemleri de apayrı sorunlar olarak karşımıza çıkmakta.

Bu yazımızda 5 eksenli işleme tezgahlarında iş parçası tutma sistemlerinden olan 5 eksen mengeneler ve zero point mengene tablası sistemleri hakkında bilgilendirme yapacağız…

Öncelikle 5 eksenli işlemeyi bir kez daha vurgulamak istersek, işlemek istediğiniz bir parçayı tek bir bağlama ile 5 farklı yönden iş milinin yanaşabileceği ve parçayı sök, yeniden konumlandır gibi işlemlere gerek kalmadan hem tablanın hem de iş milinin birlikte simultane olarak hareket ettiği ve daha kısa takımların kullanılmasına izin veren yapısı sayesinde havacılık ve uzay alanında hassas parça işlenmesine ihtiyaç duyan sektörlerde iş yapabilme kabiliyetine erişebilmeniz mümkün olmakta.

5 eksenli işleme de iş parçası tutma sistemleri olarak artık olmazsa olmaz 5 eksen mengene sistemleridir. HWR mengene sistemleri olarak SolidLine grubunda 5 eksen eş merkezli mengene ve zero point mengene tablası ve tabla yükseltmeleri olarak en ideal çözümleri sunmaktadır.

5 eksenli işleme de eş merkezli mengeneye ihtiyaç duyulmasının sebebi, her zaman parça sıfırını nizami olarak verebilmesi sayesinde işleme yapılırken doğacak karışıklıklara engel olunabilmektedir. SolidGrip 5 eksen eş merkezi mengene parçayı 4 mm gibi çok küçük mesafeden tutması sayesinde 5 eksen işleme tezgahı tam kapasite olarak işleme yapabilmekte. Önemli parçalarda yada yüksek talaşa girme durumlarında iş parçasını tutmak için gereken yüksek kuvveti karşılamak mengene konstrüksiyonunda büyüme gerektirmektedir. HWR mengene bu durumu SolidStamp kurt dişi açma presleme teknolojisi sayesinde işlenecek parçaya dışarıda çok kısa bir işlen ile açılan kurt dişi sayesinde 5 eksen mengenenin dişleri parçaya geçerek form kapama teknolojisi gerçekleşmekte ve yüksek sıkma kuvvetlerine gerek kalmadan küçük boyutlu bir mengene ile iş parçası yüksek talaş kaldırma hızlarına girilmeye mümkün kılınmakta.

HWR Zero point mengene tabla sistemlerinde ise tezgah tablasına monte edilen zero point tabla ile mengene saniyeler içerisinde kitlenmekte ve iş parçasını işlemeye hazır hale gelmekte.

Bazen işlenecek parçalara göre yapılan tezgah seçimlerinde tabla boyutu büyük ama işlenecek parça çok küçük olduğunda döner tabla iş miline sıkıntı yaratmakta ve böyle durumlarda parça işlemesi için kullanılan uzun takımlar titreşim ve parazit gibi istenmeyen durumlara neden olmakta. HWR mengene sistemlerinde bu durumu aşmak için en mantıklı yol olan iş parçasının iş miline yakınlaştırılması olayını zero point tabla yükseltmesi kullanılarak yapılmakta. Böylelikle kısa takımlar kullanılmaya devam etmekte ve hassas 5 eksenli işlemenin keyfine varılmakta.

Görüldüğü gibi iş parçası (workholding) tutma sistemlerinde HWR çözümleri ile oldukça büyük bir yükü omuzlarınızdan almakta, daha hızlı parça işleme, yüksek talaş kaldırma hızı ve en az duraklama süreleri ile 5 eksenli işlemede kazancınız maksimum olmakta.

HWR ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için iletişim kısmında yer alan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Category: Genel

Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWR 5 Eksen Mengene