Hidkom Mühendislik
75.Yıl Bulv. Demirciler Sit. B Blok No:2 - Nilüfer, Bursa
Pzt - Cst 8.30 - 18.00

İşleme atölyeleri için 5 eksenli bir tezgaha sahip olmak oldukça önemli bir avantajdır. Doğru kurulum ve ekipmanlar ile daha iyi yüzeyler ve daha uzun takım ömürlerine sahip olunabilir. Bu yazımızda 5 eksenli işleme atölyenizde vites yükseltmenizi sağlayacak güzel fikirlerden bahsedeceğiz…

5 eksenli cnc işleme tezgahının en büyük avantajlarından biri nedir diye sorsanız hiç şüphesiz herkesin ilk söyleyeceği daha kısa ve sert takımların kullanımına izin vermesidir diye cevaplayacaklardır. Bu tam olarak doğru bir cevap ve yapacağımız eklemelerle en doğru şekilde nasıl olması gerektiğini göstereceğiz…

Sıra geldi vites yükseltmenin püf noktalarına…

Parça Erişebilirliği

5 eksenli bir makineye sahip olmak büyük bir avantaj özellikle pervaneler, kanatlar, tıbbi bileşenler, kalıplar, dişli yuvaları, valf gövdeleri, hatta diş implantları gibi küçük, karmaşık ve hassas tolerans değerleri içerisinde işlenmesi gereken parçalar için 5 eksenli simultane yani eş zamanlı hareket eden işleme tezgahları çok fazla avantaja sahiptir. Burada ki avantaj, takım ve iş parçasının aynı anda hareket ediyor olabilmesi ve diğer parametrelerdir. Peki bu diğer parametreler dediğimiz nedir derseniz, örneğin iş mili muhafazasının dış çapı, tablanın takıma ne kadar yaklaşabileceğini sınırlar, elbette burada istisnai parçalar haricinde. Ayrıca bunlara ilaveten tezgah tablasının boyutu da büyük bir konudur. Büyük tablalar, küçük parçalar düşük hızlar, düşük kesme derinliği gibi ek sonuçlar doğurur… Bu yüzden muylu tipi ve döner tablalar arasında da yapılacak işe göre seçme önem arz edecektir.

İş Parçası Tutmanın Avantajlarını Kullanmak

Hantal yapıda ki iş tutma aparatları hem kurulum sırasında zorluklar çıkartırken hem de takım ile iş parçası arasında çarpışma yaşanmasına neden olabilir. 5 eksenli bir işleme tezgahını daha verimli kılmak için olmazsa olmaz iş tutma sistemlerinden 5 eksen mengene ve zero point mengene tablası seçeneklerini ve zero point tabla yükseltmelerini kullanmak sizin için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. HWR 5 eksen mengeneleri en fazla 4 mm mesafeden iş parçasını tutarak, takımın iş parçasına tam erişmesine izin verir. Çok küçük parçalarda ise kullanacağınız zero point tabla yükseltmeleri ile parçayı iş miline yaklaştırır ve daha uzun takım kullanma yerine daha kısa ve güçlü takımlar ile hassas yüzey ve titreşimsiz işleme imkanı sunar. Son olarak HWR’nin damgalama teknolojisi sayesinde harici olarak iş parçasına kurt dişi açılarak ve açılan bu diş izlerine 5 eksen mengenenin dişleri geçtiğinde iş parçasını tutmak için gereken kuvvet form kapama sistemi sayesinde daha az bir kuvvete ihtiyaç duyacak ve bu da güçlü bir tutma için daha küçük boyutlu mengene kullanmanızı mümkün kılacaktır.

Soğutma Sıvısı ve Kesici Takım Geometrisi

Soğutma sıvılarında beklenen özellik, ısı dağılımını güzel bir şekilde yapmaları ve bu sayede takım ömrü ve yüzey kalitesini korumaya yardımcı olmalarıdır. Tüm 5 eksen makinelerde beklenen soğutma sıvısının iş milinin içinden soğutmasıdır. Talaşların çıkması için gerekli olan bu sıvılar makine hızlandıkça tam olarak işlevini yapamamaktadır. Bu konuda makine üreticileri soğutma sıvısı akış yönünü korumak için soğutma sıvısı dağıtım deliklerine özel olarak açı veren tutucular veya bazı durumlarda pens somunları sunar.

Kesici takım geometrisi de oldukça önemli bir konudur. Yapılacak iş için yanlış seçilen bir kesici takım ile dışarı atılması beklenilen talaşın oyuk içinde kalması ve bu sebeple malzemenin kendisinde, kesici de yada parça yüzeyinde sorunlara yol açacaktır. Doğru takımlara sahip olunarak, daha az takım değişikliği, daha düzgün kenar geçişleri ve daha pürüzsüz yüzey elde edilerek, parçanın sonraki işlemlerinde azalma sağlanması mümkün olabilmektedir.

Yedek takım tutma

5 eksen cnc işlemelerde işlenen malzeme alüminyum bile olsa sonuçta takımlar aşınacaktır. Eğer hazırda takım ve tutucusu beklemiyorsa, bu takım değişikliği operatör vasıtasıyla değiştirilecektir. Burada da operatörün kabiliyeti ve tecrübesi söz konusu olacaktır. Lakin elinizde hazırda bekleyen bir takım arabası yada magazinde ki bir takım, işlerin kaldığı yerden kesintisiz devam etmesini sağlayacaktır.

Görüldüğü gibi 5 eksenli işleme teknolojisi sadece kendi makinesel olarak gelişimlere açık olmadığı, kesici takım, soğutma sıvısı, takım tutucu gibi bir çok bileşenin de gelişmeler göstermesini sağlamıştır. Tüm bu çabalar, daha iyi bir yüzey, daha kısa takım kullanma, daha hassas işleme ve en kısa sürede işlenmeyle son bulacaktır.

5 eksen işleme tezgahınız için gerekli 5 eksen mengene için HWR SolidGrip marka mengene ve hızlıca kurulum için zero point mengene tablası için HWR SolidPoint tabla özelliklere göz atabilirsiniz. Sisteminiz için en iyi konfigürasyonu yetkili mühendislerimize danışarak ta temin edebilirsiniz.

Yeni bir makale de görüşmek dileğiyle…

Category: Genel

Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWR 5 Eksen Mengene