Hidkom Mühendislik
75.Yıl Bulv. Demirciler Sit. B Blok No:2 - Nilüfer, Bursa
Pzt - Cst 8.30 - 18.00

Cnc frezelerde parça işlenirken bir çok parametre yüzey kalitesini, takım ömrünü ve maliyeti belirlemede büyük önem arz eder. Kesme kuvveti, talaş derinliği, iş parçası geometrisi, kesme hızı, kesme sıvısı gibi parametrelerin kimisi kontrol edilebilirken kimisi de malzemenin iç yapısı gibi tahmin edilemeyecek parametrelerden olabilir.

İşleme atölyelerinde cnc işleme tezgahlarından beklenen ise bu saydığımız ve saymadığımız tüm karmaşık parametreler sonrasında ortaya yüzey kalitesi istenilen seviyede, takım ömrünü koruyan ve en uygun maliyetli parça işlenmesini sağlamaktır.

Parça işleme de bir çok bileşen vardır ve bu yazımızda iki farklı bileşene dayalı bir açıklama yapacağız…

Bu yazımızın konusu damgalama teknolojisi ve 5 eksen mengene arasında ki ilişkinin, imalat atölyelerine yansımasını ele alacağız…

İhtiyacımız olan tüm sıkma operasyonları için mükemmel fikstürü yada ekipmanı bulmak imkansız olmasa da nispeten zordur. Sıkma kuvveti, tekrarlanabilirlik, kolay kullanım, malzeme deformasyonu gibi bir çok önemli konu vardır…

HWR bu konuda yaşanan sorunlara çözüm olarak Form-Fit (Form Kapama) teknolojisini uygulamakta ve bu sistem için dışarda 5 saniyelik bir işlem olan damgalama denilen parça yüzeyine kurt dişi açma prosedürünü kullanmakta.

Aklınıza hemen bir soru gelebilir, her frezeleme işlemi öncesi bu kurt dişi açma işini yapmalı mıyız?

Bu sorunun yanıtı, yapılacak işe göre değişecektir. Örneğin yüksek sıkma kuvveti gerektiren lakin iş parçasında deformasyon oluşma ihtimali olan tüm frezeleme işlemlerinizde kurt dişi açma sistemi son derece faydalı olmaktadır. Bilindiği üzere piyasada bir çok 5 eksen mengene 4-6 ton arasında sıkma kuvveti uygulamakta daha fazlası istenildiğinde mengenenin tasarımı ve ağırlığı değişmekte ve buda tezgah tablasına ek yükler bindirme gibi durumları da ortaya çıkarmakta. Solda yer alan görselde 3 mm derinliğinde açılan bu kurt dişleri sayesinde bütün güç gerektiren işlemler dışarda aparat sayesinde halledilmekte ve 5 eksen hassas mengenemizin çeneleri önceden açmış olduğumuz bu deliklere form-fit yani tam oturması sayesinde mengenenin dişleri açılan dişlere tam oturarak maksimum seviyede güçlü sıkma kuvvetlerini erişme şansımız olmakta.

Peki bu bizlere ne kazandırıyor?

Önceden hazırlanan kurt dişi işlemi ile SolidGrip 5 eksen mengene birbirini tamamlayarak mükemmel bir uyum içinde yüksek sıkma kabiliyetine sahip olmakta. Bu durum daha kısa takımların kullanılması ile titreşimin azaltılmasına yardımcı olmakta ve bu sayede daha uzun takım ömrü ve daha kaliteli iş parçası yüzeyi elde edilmektedir. Bütün bunlara ilaveten yüksek kesme hızları ile parçaların işlenme sürelerinden büyük bir azalma kaydedilmektedir.

Yine kurt dişi açma operasyonu sayesinde çene genişliğinin 2-3 katına kadar olan büyük boyutlu parçalar form kapama tekniği sayesinde yüksek sıkma kabiliyetinde güvenle işlenebilmektedir.

Eski usul tarafından bakarsak istenilen sıkma kuvvetlerine önemli parçalarda yakalamak istersek ön damgalama olmadan yani kurt dişi açılmadan kullanılacak mengene büyük boyutlu olacak ve bu da tezgah kullanım alanı olarak bizi bazı sınırlandırmalar içerisine sokacak. Bütün bunlara istinaden kurt dişi açma yani damgalama teknolojisi ve 5 eksen mengene kullanımı şu avantajları sağlamakta;

  • Tutarlı ve tekrarlanabilir sıkma kapasitesi
  • Tezgah kapasitesini en iyi şekilde kullanma
  • Daha kısa takım kullanımı, daha az titreşim ve daha uzun takım ömrü
  • Daha yüksek kesim hızları ve daha fazla talaş kaldırma
  • Daha kısa işleme süresi
  • Yüksek sıkma kabiliyeti için küçük boyutlu mengene kullanımı

Görüldüğü gibi kurt dişi açma damgalama yöntemi ile yüksek sıkma kabiliyeti ve işletmeler için bir çok kazanımlar elde edilebilmektedir. HWR’nin yüksek teknolojisi ile SolidStamp kurt dişi açma aparatı ve birlikte en iyi sıkma kuvvetini veren SolidGrip 5 eksen mengene sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan yetkili mühendislerimize danışabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle… Bizi takipte kalın.

Category: Genel

Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWR 5 Eksen Mengene