Hidkom Mühendislik
75.Yıl Bulv. Demirciler Sit. B Blok No:2 - Nilüfer, Bursa
Pzt - Cst 8.30 - 18.00

Makineleşme dönemi 1700’lü yıllarda sanayi inkılabı ile başlar ve 1900’lü yıllarının ortalarında mini bilgisayarların herkesin kullanımına sunulmasıyla önce nümerik kontrollü olarak başlayan işleme tezgahları daha sonrasında transistörün icadı ile bilgisayarlı nümerik kontrole yani cnc’ye geçiş yapar. Bu alanda ilk patentler 1950’li yıllarda başlar ve günümüzde halen daha gelişime açık bir şekilde büyük bir hızla ilerler…

Her büyümek, gelişme göstermek isteyen atölyede yazımızın konusu olan 5 eksen cnc ve 3 + 2 eksen makineler arasında hangisini tercih etmeli gibi bir soru belirir. Bu yazımızda konuya biraz açıklık getirmek istiyoruz ve karar verme süreçlerinizde yardımımız olsun istiyoruz…

Neredeyse 1 yüzyıl’a yakın nümerik kontrollü işleme tezgahları imalat atölyelerinde boy göstermekte. Geleneksel üç boyutlu eksenler olan X ekseni, Y ekseni ve Z ekseni kullanılmakta ve böyle tezgahlara 3 eksenli işleme tezgahları denmekte. Tabi zaman ilerledikçe bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim konusu yaygınlaştı ve bu alanda 5 eksenli cnc işleme tezgahları gibi mevcut 3 eksenli tezgahını + 2 eksen daha eklenerek teoride 5 eksen tezgaha sahip olma gibi konular gündeme geldi. Peki aradaki farklar nelerdir bir göz atalım…

3 + 2 Eksen İşleme Tezgahı

İlk olarak 3 + 2 sistemine bakalım. Geleneksel olan 3 eksene 2 eksen daha eklemek teknik olarak 5 eksen yapar ama tam olarak 5 eksenli bir işleme tezgahına eşit değildir. Dikey işleme tezgahları 3 ekseni kullanır, yıllar içerisinde A, B ve C eksenlerinden seçilen ve ek hareketler oluşturmak için döner tabla yada döner muyluların eklenmesiyle 3 + 2 eksenli bir yapıya ulaşırlar. Teorik ve teknik olarak 5 eksen yapan bu geliştirmeler simultane 5 eksen dediğimiz ve birazdan aşağıda anlatacağımız sistemden biraz uzak olsa da yine de iş parçasına 5 yönden yaklaşma imkanı vermekte ve parça bağlama ve takım yanaşmaları gibi bir çok sorunu çözüme kavuşturarak hem işlemeyi iyileştirir hem de maliyetleri düşürür.

3 + 2 eksen işleme tezgahları çoğu parça işlemesinde iyi performans gösterse de tezgahın verimliliği yine parça geometrileri ve uygulamaya bağımlı kalmakta. Ve karmaşık geometriler için yeterli teknolojiye sahip olamamakta…

Simultane (Eş zamanlı) 5 Eksenli İşleme

Eşzamanlı yada simultane olarak ta bilinen 5 eksenli cnc işleme tezgahları, 3 + 2 işleme tezgahının aksine X, Y, Z eksenleri ve A, B, C eksenlerini de işin içine eş zamanlı katarak takım ile iş parçası arasında sürekli bir temasın olmasını sağlar ve böylece işleme kesintisiz devam eder.

Neden 3 + 2 tezgah işimi görüyorken 5 eksenli bir tezgaha geçmeliyim?

Bu soruyu kendiniz dahil, çalışanlarınız ve bu konuya ilgi duyan bir çok kişi soracaktır. Cevap olarak ise farklı bir açıdan yaklaşmak istiyoruz. Hemen hemen herkeste en az bir tane olan akıllı telefonları düşünün, hayatımızı kolaylaştıran bir sürü uygulamaya sahip, harita tariflerinden, rutin işlemlerimize kadar sürekli bir gelişmeye açık olarak hayatımızda yer alırlar. İşte 5 eksenli işleme de bu şekildedir. 5 eksenli işleme sadece standart işleme tezgahı olarak vazife yapmaz, aynı zamanda 5 eksen teknolojisinin gelişimine ayak uydurmak için de hazır bir şekilde bekler. Günümüzde binlerce araştırmacı, titreşimin olmadığı, yüzey kalitesinin en iyi olduğu ve diğer parametrelerin en iyi şekilde geliştirildiği çalışmalar yapmakta. Bu yüzden 5 eksenli işleme tezgahı size gelecekteki iyileştirmeleri uygulayabileceğiniz bir ortam sunar.

Yukarıda söylediklerimize istinaden 5 eksenli bir işleme tezgahı kullanmanın diğer avantajları olarak, daha az zamanda daha fazla iş yapma imkanı, kalifiye personele ihtiyacı azaltma ve karmaşık iş parçalarının ve uzay ve havacılık sektörü parçalarının yüksek hassasiyetle işlenmesine olanak tanımasıdır.

Simultane 5 eksenli bir makine de takım ve parça sürekli kontak halindedir ve takım rijitliğini arttıran, daha yüksek ilerleme hızlarında, daha uzun takım ömrü ile karlılık artışı gerçekleştiren işleme programları kullanılmaktadır.

Akıllara gelecek son bir soru ise her şey iyi güzel de fiyatlar hakkında ne demeli konusu ise, yapılacak işlerden elde edilen kazanımlar ile makine yatırımı için harcananın oldukça karlı bir ticarete çıkıyor olması diyerek cevaplayabiliriz.

5 eksenli işleme tezgahı sadece makinenin kendisinin verdiği avantajlarla sizi karlılığa ve yüksek verime geçirse de ek aparatlar sayesinde en yüksek verim ve en kısa durma sürelerine sahip olmanızı da sağlar. Bu konuda 5 eksen mengene sistemleri ve 5 eksen mengeneler için zero point mengene tablaları ile hem her seferinde aynı hassasiyeti yakalayabilir, hem güçlü iş parçası tutma kabiliyeti ile makinenizin tam performansını ortaya çıkarmayı sağlayabilir hem de saniyeler içerisinde iş parçasını bağlayarak çok büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan 5 eksen mengene ve zero point sistemler için bizlere her an ulaşabilir ve yetkili mühendislerimizden en doğru konfigürasyon için destek alabilirsiniz.

Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle…

Category: Genel

Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWR 5 Eksen Mengene